Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

BIBLIOTEKA 2.028. MIĘDZY NADMIAREM A NIEDOSTATKIEM

Dekadę temu, jesienią 2008 r., miała miejsce premiera pierwszej wersji systemu Android Apple Pie. „Komputer Świat” odnotowywał z radością, że wobec wzrostu popularności laptopów spadły ceny komputerów stacjonarnych. Najpopularniejszym telefonem na świecie był Apple iPhone 3G z wyświetlaczem 3,5 cala, dostępem do internetu oraz możliwością pobierania aplikacji z otwartej latem 2008 roku platformy App Store. Płaskie monitory wygrały walkę z niezdrowymi monitorami kineskopowymi. Spadły ceny dostępu do internetu. W domach i firmach zagościły routery Wi-Fi. Płyty DVD wyparły płyty CD, a za drzwiami czyhała już technologia Blu-ray. Marc Zuckerberg został najmłodszym miliarderem świata dzięki uruchomionemu 4 lata wcześniej serwisowi Facebook. Na światowych listach przebojów królowała Katy Perry z debiutanckim singlem „I kissed a girl”. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Jean-Marie Gustave Le Clézio. W Polsce ukazał się pierwszy album zespołu Czesław Śpiewa. 2008 r. ogłoszono Rokiem Zbigniewa Herberta.

Na pierwszy rzut oka opisany świat niewiele się różnił od świata Anno Domini 2018. Dzisiaj Katy Perry wciąż króluje na listach przebojów, Czesław nadal śpiewa, zaś rok 2018 ponownie został ogłoszony Rokiem Herberta. Pozornie. Bo jednak coś się zmieniło w nas, ludziach. W naszych zachowaniach, w przyzwyczajeniach, w sposobie budowania relacji z innymi, w naszym kontakcie z technologią. W 2017 roku liczba użytkowników Facebooka przekroczyła liczbę 2 miliardów. Twitter, Instagram i Snapchat zmieniły nasze zachowania komunikacyjne, a Google zrewolucjonizował nasze zachowania informacyjne. Humanoidalny robot Sophie jesienią 2017 r. otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, zaś komputer AlphaGo Zero sam ze sobą rozegrał ponad 3 miliony meczy w go, wykazując zupełnie inny sposób pojmowania strategii gry niż człowiek. Uczące się sieci neuronowe wspomagają działanie translatorów, liczne aplikacje ułatwiają nam życie, wspierając nasze codzienne działania w wielu obszarach. Jednocześnie pojawia się coraz więcej sygnałów o problemach wynikających z nadmiaru treści, trudnościach z ich selekcjonowaniem i weryfikacją.

Biblioteka w roku 2028. Jaka będzie? Taka sama czy zupełnie inna? Czy będzie potrzebna? Czy zmieści się w telefonie komórkowym? Czy będzie z nami rozmawiać i odczytywać intencje i potrzeby swoich użytkowników na podstawie ich zachowań w sieci? Czy postulowany model Biblioteki 2.0 zostanie zastąpiony przez inny model? Czy podział na biblioteki publiczne i akademickie nadal będzie uzasadniony? Jak poradzą sobie z tą zmianą bibliotekarze? Czy potrzebują jej użytkownicy? Czy znajdziemy złoty środek pomiędzy nadmiarem (informacji) a niedostatkiem (uwagi użytkowników)? 

To najważniejsze pytania, jakie stawiają organizatorzy tegorocznego Małopolskiego Forum Bibliotek. Odwołując się do doświadczeń szybkiego tempa rozwoju technologicznego, który dokonał się na naszych oczach w ostatniej dekadzie, chcielibyśmy zachęcić Państwa do refleksji o nieodległej przyszłości. Tej, która stanie się naszym udziałem za lat dziesięć.

Program Małopolskiego Forum Bibliotek 2018 został poszerzony w porównaniu do poprzednich edycji konferencji. Pierwszego dnia uczestnicy tradycyjnie będą mieli okazję do zapoznania się  z referatami wygłoszonymi przez zaproszonych gości oraz przedstawienia przygotowanych przez siebie wystąpień. Podczas drugiego dnia konferencji odbędą się seminaria i panele dyskusyjne organizowane w ramach Targów Książki w Krakowie. Trzeci dzień wypełniony będzie warsztatami i szkoleniami wprowadzającymi bibliotekarzy w świat najnowszych technologii, mającymi na celu poprawę jakości usług bibliotecznych w Polsce. 

W imieniu organizatorów z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do Krakowa w dniach 24-26 października 2018 roku.